středa 31. října 2012

Proč potřebujeme mobilní aplikaci?

Ještě pět desítek hodin zbývá do konce hlasování v soutěži ReStart Česko. A buďme upřímní, mobilní aplikace Lepšího místa, kterou jsme do klání přihlásili, na tom v tuto chvíli není zrovna valně. Proč by si ještě na poslední chvíli zasloužila podporu? A proč vlastně ikonku v mobilu tolik chceme?

Protože umožní vkládat podněty pro radnice jednoduše a hned přímo z ulice.

Během roku fungování ve středočeském Kolíně jsme totiž zjistili, že bez "apky" to půjde velmi ztuha. Lidé jsou většinou ochotni se problémem ve veřejném prostoru zabývat pouze ve chvíli, kdy je naštve, rozčílí, rozesměje, dojme, vystraší, prostě jen, pokud se jich nějak emocionálně dotkne. Než ale dorazí domů nebo do práce k počítači, už myslí na úplně něco jiného. Nákup, večeře, děti, naštvaný šéf, hromada na pracovním stole, v horším případě seriál a gauč.

Když pak jdou druhý den okolo místa s problémem, už s nimi nepohne.

A třetí den potíž přestanou vidět, prostě se stane součástí veřejného prostoru.

Vzpomenou si možná v hospodě, když na záležitost přijde řeč, a pěkně si zanadávají, že s tím město nic nedělá. Jenže ono pravděpodobně vůbec neví, že by mělo zasáhnout.

Mezitím problém naroste do takových rozměrů, až do něj klovnou novináři nebo už prostě nejde přehlédnout. Jenže tehdy již řešení stojí mnohem více sil i peněz. Typickým příkladem jsou černé skládky, kde se dvě pohozené igelitky s odpadky rozrostou v několik kontejnerů humusu. Nebo dětská hřiště, na nichž jedno utržené prkno působí jako vábnička na další a další vandaly, přeci proč by si nebouchli, když už je kolotoč stejně v rozkladu? Oprava je pak mnohem dražší. Takže na ni město nemá. Takže hřiště z bezpečnostních důvodů zruší úplně. Jeden takový případ si můžete pročíst například tady.

S Lepším místem se mohou úřady o čemkoliv dozvědět mnohem dřív.
S mobilní aplikací okamžitě.

Takže: Máte pět minut? Prosím, registrujte se a dejte nám hlas. Fakt to pomůže. Nám i vám, městu i vesnici.

Žádné komentáře:

Okomentovat