pátek 4. května 2012

Hnusné město? Není horší než jeho obyvatelé

Zase je na ulici utržený koš a rozbitá zastávka? A o kom to vypovídá více, o městu nebo o lidech, kteří v něm žijí?


"Žádné město nebude lepší než jeho občané."
Tento výrok patří dánskému architektovi Janu Gehlovi. A klidně by mohl být mottemLepšího místa. Právě my, obyvatelé, totiž utváříme veřejný prostor.
Samozřejmě můžeme oponovat a hájit se, někdy i oprávněně, nefungující státní správou nebo špatně pracujícími technickými službami. Přesto na začátku vždy stojí člověk. To on zahodil na zem papírek od sušenky, to on nezavřel víko kontejneru, takže se nepořádek rozlétl do ulic. To on si opilý potřeboval do něčeho bouchnout. A protože těm ostatním je to většinou příliš jedno na to, aby cokoliv udělali, žijeme v Česku v poničených městech.
A na místě je vzhledem k přiloženým snímkům ještě jeden Gehlův citát: "Kvalita života ve městě a kvalita veřejné dopravy jsou jako sourozenci."
Při tomto tvrzení architekt vychází ze zkušenosti z Kodaně. Tam se totiž postupně podařilo v rozumné míře omezit v centru provoz automobilů a zlepšit podmínky pro cyklisty a chodce. Kodaň doslova ožila. A ve světě se o ní začalo pochvalně mluvit. "Když je město krásné pro místní, turisti z celého světa rádi přijedou. Znáte nějaký lepší způsob, jak udělat město atraktivní?" ptal se Gehl v pořadu České televize Na plovárně.
Kolín i Mladá Boleslav, odkud jsou fotografie v tomto článku, přitom o turisty usilují.


Boleslav se už několik let snaží vrátit život do historického centra, pořídila Metalovou cestu a přestavěla infocentrum, Kolín nedávno našel problém v absenci parkoviště pro autobusy.

Podle Gehla by však obě města měla chybu hledat v první řadě úplně někde jinde.

Žádné komentáře:

Okomentovat